5
Carcass денес официјално издаваат ново ЕР. Изданието се вика „Despicable“, а имаме можност и да слушнеме како звучи преку „Slaughtered in Soho“. Ако планираат вака да тераат, побрзо нека издаваат нов албум.
3
Кон крајот на следниот месец излегува новиот албум на Sodom, „Genesis XIX“. За да не чекаме уште долго време, денес старците стримуваат нова песна. Песната се вика „Indoctrination“, има малку досадничко шаблонизиран панкерски текст ама генерално е...
9
Dark Tranquillity почнаа да го одмотуваат клопчето од новиот албум. Овојпат снимија спот за насловната песна од новиот албум „Moment“ кој излегува следниот месец. Втора, песна, втор полн погодок што ме тера да заклучам дека „Moment“ ќе биде одличе...
7
Ова е звукот! Порано мислев дека после Dismember и Entombed ваквиот старошколски шведски дет метал звук ќе исчезне ама за среќа не сум бил во право. Како и да е Demonical минатата недела го издадоа својот нов албум „World Domination“ и снимија спо...
11
Нов спот, стара песна. Sacred Reich снимија спот за „Something to Believe“, последната песна од последниот одличен албум „Awakening“. Албумот излезе минатата година во август, а сега веројатно само сакаат да ни ги освежат сеќавањата. Да, дечки, од...
13
После 22 години постоење редно е да се издаде и албум. Во ред е да се издаваат демоа, ЕР-ја ама албумот сепак става печат на сето тоа. Значи, Anguish Sublime ќе го издадат својот прв албум „Maelstrom Imperium“ на почетокот од следниот месец. А во ...
20
Undeath се ептен тазе бенд од Рочестер, Њујорк. Интересно е што иако се оформени минатата година за една година успеале да исплукаат 6 изданија (демоа, сплитови, итн тин.) Како и да е, дојде време за сефте албум (деби албум е никаква фраза), кој а...
10
Korpiklaani најавуваат нов албум со нов спот. Волку не сум се израдувал на нивна песна никогаш. Албумот се вика „Jylhä“ а ќе излезе дури во февруари следната година. Ама за веста да не биде површна, фаците си снимиле и спот (добар, ко и секоаш, во...
30
Prometheus се блек метал бенд од Солун. Иако не сум по блек металот, мора да признаам дека последнава година се изнаслушав добри блек метали. Prometheus ќе издадат нов албум задутре, а во меѓувреме стримуваат две песни од албумот (Resonant Echoes ...
16
За оние што не ги знаат, Mors Principium Est се мелодичен дет метал бенд/проект од Финска, а постојат 21 година. Како и да е, денес официјално им излегува новиот албум „Seven“, а за таа цел издадоа lyric video за првата песна од албумот „A Day for...
16
„Moment“ излегува следниот месец ама уште сега сум сигурен дека албумот ќе биде врв. Индикација за тоа е „Identical to None“ која звучи одлично, а има и одличен текст. Добар е денот за нова песна од DT.
18
„Scriptures“ официјално излегува денес, па за да го одбележат денот, Benediction снимија уште еден спот. Песната е пеколно пржење, баш тоа што и се очекуваше после долгогодишниот мораториум. Вредеше да се чека. Песната се вика „Iterations of I“, с...
24
Па и не може да не биде интересен кога доаѓа од Канада. Wreck-Defy се треш метал бенд од Тандер Беј, Онтарио и свират многу добар и мелодичен треш метал. Екипата зад бендот не е тазе, речиси сите се ветерани, а постојат од 2017 година и имаат дури...
32
...феноменален дет метал. Lik се ветеранска екипа и постојат точно 5 години. Листата на бендови кај што свиреле ликовиве е огромна, па затоа ќе скокнеме на делото. „Misanthropic Breed“ е нивниот втор албум кој излезе пред две недели и звучи како ш...
32
Денес, на 65 годишна возраст и после долга борба со ракот, почина Еди ван Хален. Еди беше музичар, продуцент и основач на култниот бенд Van Halen со кој издаде 12 студиски албуми, 2 лајв албуми, 2 компилациски албуми и 56 синглови. Според податоци...
41
Интервју со грчкиот блек метал бенд Yovel.
21
Brave The Cold е проект на двајца ветерани. Станува збор за дружба помеѓу Мич Харис (Absolute Power, Defecation, Menace, Napalm Death, Righteous Pigs итн, итн, итн) и Дирк Вербурен ( Abyssal Vortex, Bent Sea, Cadaver, Freya, Geoda, Hespera, Megade...
22
„Nightmares of the Decomposed“ излегува за неколку дена, а Six Feet Under решија да почастат уште една песна. Поточно, имаат тотално неинтересен спот за „Blood of the Zombie“ ама песната звучи интересно. А, да, солажата на залезот од песната е одл...
38
Madrost се одличен треш/дет метал од Калифорнија. Пред неколку дена издадоа нов албум, поточно „Charring the Rotting Earth“ кој звучи одлично. Старошколски стил, по некое бластче и одличен вокал. Проверете сами.
20
Старците најавуваат нов албум за ноември годинава. Албумот се вика „Genesis XIX“, а веќе имаме можност и да слушнеме како ќе звучи, иако, станува збор за Sodom, така што веќе знаеме дека ќе звучи одлично. Ја слушаме „Sodom & Gomorrah“.
21
Иако во март годинава издадоа одличен албум, сега изненадуваат со ново ЕР издание. „Macabre Cabaret“ излегува во ноември, а според песнава што ја стримуваат може да се заклучи дека ќе звучи одлично.
31
Heathen издадоа анимирано спотче за „Sun in My Hand“, која се наоѓа на нивниот тазе албум „Empire of the Blind“. Албумот официјално излезе завчера. Одлична балада, нешто што за Heathen е традиција. И тоа добра.
31
Трешерски блек или блекерски треш? Ragehammer доаѓаат од Краков, Полска, и свират токму тоа. Нивниот нов албум „Into Certain Death“ официјално излезе пред два дена. Издадоа и одличен спот, со уште поодличен текст за песната „We Are the Hammer“. До...
43
Веќе знаеме дека следниот месец ќе го издадат „Scriptures“, за кој веќе однапред знаеме дека ќе звучи одлично. Вакви фаци не пишуваат кич литература, туку исклучиво лектири. Денес, после подолги години, имаме можност да видиме нов спот, и тоа за п...
36
Следниот месец Carcass ќе издадат ново ЕР издание. Изданието се вика „Despicable“, а денес имаме можност да ја преслушаме „The Long and Winding Bier Road“, која звучи како да побегнала од „Swansong“ пред 24 години, што е навистина добро. Само подм...
39
Тргна денот со добар дет метал. Plague Years се од Детроит, свират одличен дет/треш ама со малку помодерен продукциски пристап. Како и да е, нивниот нов албум „Circle of Darkness“ официјално излегува утре, а еве и како звучи. Имаме можност да прес...
25
Skeletal Remains доаѓаат од фино местенце, од Калифорнија. Свират одличен старошколски дет метал, а имаат и солидна дискографија. Пред десетина дена излезе нивниот нов албум „The Entombment of Chaos“, кој звучи мамојебачки, нормално, за оние што с...
24
Морам да признаам дека не сум слушал многу вакви бендови ама ова ми фати уво. Во основа блек метал, да, ама и доста психотично на моменти. Интересна енергија. Станува збор за проектот Hræ кој доаѓа од Исланд, а зад него стои само еден човек. Иако ...
27
Sepultura снимија одличен спот за „Guardians of Earth“. Посебен коментар за спотот не е потребен зашто пораката е премногу очигледна, и добра. Патем, одличниот „Quadra“ излезе во февруари годинава.
29
За оние што не се сеќаваат, Yovel се млад блек метал бенд од Атина со еден албум зад себе. Вториот албум „Forthcoming Humanity'' излегува на почетокот од октомври како self-release, а во меѓувреме уредно не контактираа и ни испратија песна од нови...
21
Не станува збор за албум ама сепак, доста се активни во последниве 11 години. Следниот месец ќе издадат сингл со две песни, една нова песна (на која им гостува поранешниот вокал) и една преработка од Metallica, „Trapped Under Ice“. Немаме можност ...
29
Sunken се релативно млад блек метал бенд од Данска. Оформени се 2013 и имаат само еден албум. Вториот албум „Livslede“ официјално излегува задутре, има само пет песни а трае дури 43 минути (интро плус четири песни). Задолжително преслушајте ја „En...
28
Иако не станува збор за ништо ново, Sabaton одлучија да снимат многу интересен спот за песната „The Future of Warfare“, која се наоѓа на нивниот последен албум „The Soundtrack to the Great War“ од минатата година. Нормално дека станува збор за бит...
34
Carnation се одличен дет метал бенд од Белгија. За неколку дена го издаваат својот втор албум, „Where Death Lies“, а како најава снимија спот за песната „Sepulcher of Alteration“. Одлично, одлично.
37
Пред некое време кога ја стримуваа „Amputator“ се подлажав дека ова најверојатно ќе биде еден од најдобрите албуми на SFU. Ама денес решија да пуштат душа со уште една песна („Zodiac“) која звучи дури и претерано досадно. Еден те ист риф цели три ...
58
Балканов е полн чудесии, кога станува збор за бендови, албуми и слично. Anguish Sublime постојат некаде од 1998 и до денес немаат издадено албум. Едно демо и две ЕР изданија во сопствена режија - самостојно снимање. Деновиве ме известија дека нивн...
46
Burial Remains се холандски дет металци, релативно млад бенд ама верен на старата дет метал школа. Не измислуваме топла вода ама ова е тој ебено добар драјв. Entombed, Dismember, Asphyx, Bolt Thrower и сето тоа измешано и зовриено на соодветна тем...
43
Конечно, бидна и тоа. После четири години чекање Dark Tranquillity ќе издадат нов албум во ноември годинава. Албумот се вика „Moment“ и првите знаци покажуваат дека ќе звучи одлично. За да не чекаме до ноември фаците сега ја стримуваат првата песн...
44
Иако не се работи за најава на нов албум, ова секако е добра вест. Mastodon денес издаваат компилација со раритети („Medium Rarities“) така што имаме можност да слушнеме нешто ново. Спотот е за првата песна од изданието „Fallen Torches“.
42
Night, инаку, се Швеѓани и свират демек хеви метал, иако сето ова е заразно како поп рок хитовине од осумдесеттите. Вообичаено не слушам ваква музика ама песнава беше толку заразна што не можев да ја прескокнам. Албумот се вика „High Tides - Dista...
211
Gavranovi е нов блек метал проект на музичари од The Stone, Infest, Quasarborn. Она што е карактеристично и интересно е употребата на гусли (што звучи многу интересно) и архаичните текстови на црногорски и српски јазик. Засега имаат снимено два си...
50
Napalm Death снимија спот за последната песна од новиот албум. Полуанимираниот спот е за песната „A Bellyful of Salt and Spleen“, која звучи троа индустриал, а спотот се фокусира на еден од проблемите на денешницата, бегалците. „Златниот песок“ ко...
78
Одамна не сум слушнал одличен прв албум на некој дет метал бенд. Не дека нема, туку јас не сум налетал, да сме на чисто. The Glorious Dead е опасен бенд од Мичиген. Колку што можев да разлистам, луѓево си свират и по други бендови ама направиле од...
54
Веќе дознавме дека „Nightmares of the Decomposed“ излегува на почетокот од октомври ама немавме можност да намирисаме како ќе звучи. Затоа, SFU денес ја објавија „Amputator“, првата песна од албумот, која е многу поексплозивна од досегашното просе...
69
Не сум ни знаел дека постои вакво нешто се додека не ги сретнав Svnth. На почетоците свиреле блек метал, а подоцна направиле некоја ваква комбинаторика со пост-рок. Мене ми звучи одлично, троа необично ама интересно. Уште почуден е спотот за „Wing...
41
Новиот албум на Enslaved, „Utgard“ излегува во октомври ама за да не се мачиме до тогаш, решија да снимат спотче. Спотот е за „Urjotun“ која ми звучи малку чудно (во позитивна смисла) иако Enslaved не сум ги следел верно-дискографски.
73
Ihsahn е еден од ретките луѓе на метал сцената кој упорно и упорно ги поместува и изместува границите на самиот жанр. Еден од оние луѓе кои даваат нови димензии на самата сцена. Практично, човекот од глава до пети е метал, но на свој сопствен начи...
53
До излегувањето на „Unconquered“ има уште еден месец а Kataklysm веќе имаат и втор спот. Со првата песна бев малку воздржан ама со вторава се стекнува впечаток дека „Unconquered“ ќе биде добар албум. Одлични рифови, одлична мелодика, малку генерич...
158
Санаториум, за жал, имаат нова песна. Имаат долга историја на издавање по една песничка (веројатно е сингл) без никаква најава за што се работи. Пример, најава за албум, ЕР издание, што било. Музичкиот дел не можам да го „рецензирам“ зашто никогаш...
39
Cytotoxin се брутални техничари од Германија. Минатата недела излезе нивниот нов албум „Nuklearth“, а еве и снимија спот за песната „Dominus“. Иако стилски не се по мој вкус, сепак, асално корнење е ова.
54
Денес на 35 годишна возраст, ненадејно почина Рајли Гејл, вокалот на Power Trip, но и член на други музички проекти како Masterpiece Machine и Balls Out. Нема детали за причините за смртта, а ние само ќе го поздравиме неговото металствување на ово...
44
Новиот албум на Incantation, „Sect of Vile Divinities“ официјално излегува денес и веднаш имаме прилика да слушнеме како звучи. „Propitiation“ звучи одлично, баш како што и треба да звучи дет металштина.
52
Иако месецов требаше да издадат албум, сето тоа се одложи заради пандемијава. Како и да е, во октомври ќе издадат ЕР издание („Despicable“), веројатно ко загревање за албумот. Е, арно ама имаме можност да слушнеме и нова песна. „The Living Dead at...
51
Таман прилика да слушнеме уште нешто ново од „Throes of Joy in the Jaws of Defeatism“. Овојпат ја слушаме „Amoral“ која звучи троа полуиндустријал, полу-Diatribes фазон. Секако, песната е одлична.
51
Vio-lence денес издадоа сингл ама со преработка од Dead Kennedys. Поточно „California Über Alles“, која оригинално се наоѓа на албумот „Fresh Fruit For Rotting Vegetables“. За преработката снимија и одличен спот (што е за огромна пофалба) и да се ...
56
Havukruunu се пагански блекери од Финска и звучат доста интересно. Бесно ама интересно. И мелодично. Нивниот нов албум „Uinuos syömein sota“ излезе пред неколку дена, а еве и како звучи.
49
Новиот албум на Six Feet Under се вика „Nightmares Of The Decomposed“, а ќе излезе во октомври. Засега не се одважуваат да стримуваат песничка, туку само кратко видевце од студио, каде може да се слушне парче од некоја песна. Добро звучи, SFU клас...
47
За оние што не ги знаат, Soulless се мелодичен дет/треш метал бенд од Кливленд со солиден стаж и дискографија. Нивниот нов албум „Forever Defiant“ зучи одлично, барем судејќи според спотчево што го снимиле на проба. Одлично! Ја слушаме „The Price ...
55
Bull Elephant се чуден бенд од Лондон. Свират некаква мешавина од дум, прогресив и дет метал ама сето тоа звучи многу, многу добро. Досега имаат еден албум, а вториот „Created from Death“ официјално излегува задутре. Во моментов имаме можност да п...
48
Sacred Reich направија спотче од нивната минатогодишна европска турнеја. Веројатно да ја разбијат корона монотонијава. Инаку, песната се наоѓа на нивниот последен албум „Awakening“ кој излезе пред точно една година.