7
За неколку дена излегува новиот албум на Gama Bomb, насловен „Sea Savage“. Уште еден албум во низата заебанции на Gama Bomb со одличен треш звук. А како најава, снимија спот за песната „Miami Supercops“, што е добра можност (за некои од нас) да се...
9
Contrarian се прогресивни дет металци од Рочестер, Њујорк. Инаку, сепак станува збор за ветеранска екипа, а не за почетници. Постојат 6 години и зад себе имаат 4 албуми, од кои последниот „Only Time Will Tell“ излезе пред неколку дена. Претпоставу...
18
Денес официјално излегува „Moment“, па за таа цел, DT снимија нов спот за песната „Eyes Of The World“. Да дочекаме уште многу вакви албуми во иднина!
21
Бреееејјјј, дури и бластови маваат. Новиот албум на Sodom, „Genesis XIX“ излегува следната недела, па затоа старците решија да снимат спот за одличната „Friendly Fire“. Одлична металштина, одлична...
17
Иако има уште многу време до излегувањето на „Hermitage“ (дури кон крајот на февруари), можеме да бидеме задоволни зашто имаме можност да слушнеме и прочитаме одлична песна. „The Greater Good“ го отвора новиот албум и најавува дека можеме да очеку...
21
Tombs се модерен блек метал бенд од Бруклин. Ова „модерен“ веројатно според звукот, инаку бендот постои повеќе од 13 години со солидна дискографија зад себе. Во жанровскиот опис им стои блек/пост метал ама тоа и не е важно. Звучат одчично и интере...
32
...и се појавија дури во Тексас... Frozen Soul се многу опасен бенд што многу добро ги одомаќинува вечните Bolt Thrower. Секако дека не станува збор за бледа копија, туку за дет метал духот кој споменативе многу долго време го негуваа. Како и да е...
14
Soulburn доаѓаат од Олдензал, Холандија. Свират дет/блек/дум метал кој звучи одлично, особено продукцијата на новиов албум е многу интересна. Како и да е, албумот „Noa's D'ark“ (одлична игра на зборови) излегол пред неколку дена, а во меѓувреме сн...
11
Skelethal се дет метал бенд од Лил, Франција. Свират солиден старошколски и мрачно-мелодичен дет метал, а задутре излегува нивниот нов албум „Unveiling the Threshold“. Како звучи тоа, може да се намириса од двете песни од албумот што ги стримуваат...
13
Норвежаниве задутре издаваат нов албум, а таман одамна ги немав слушнато. Албумот се вика „Hiding from the World“, а снимија и спот за насловната песна од албумот. Засега, од прва, ми звучи одлично. Патем, во 2014 година правевме "интервју" со нив...
33
МКЦ во соработка со Terrorvoid Promotions го најавува својот прв live stream концерт. Другарите од Тerrorvoid решија да останат пркосни, и да продолжат да го шират духот на подземјето на единствениот начин на кој моментално тоа e изводливо. Без...
22
Therion најавија дека новиот албум „Leviathan“ ќе излезе во јануари следната година. А, како ќе звучи, можеме само да намирисаме од насловната песна од албумот. Мене ак ме најдовте, ова звучи одлично.
20
Countless Skies се, наводно, мелодичен дет метал бенд од Англија. Е, арно ама во стилов има премногу други жанрови и поджанрови што тешко е само така бегло да се опишат. Како и да е, Countless Skies пред десетина дена го издадоа својот втор албум ...
19
Machine Head ја продолжуваат серијата синглови, па така овојпат снимија спот за „My Hands Are Empty“, синглот кој официјално излегува денес. Machine Head одамна не ги коментирам така што останува да си слушнете...
20
Harlott се одличен треш метал бенд од Мелбурн. Утре им излегува новиот албум „Detritus of the Final Age“ кој звучи одлично и експлозивно, напукано со енергија, одлични текстови и уште подобри солажи. Имаме можност да ја слушнеме одличната „As We B...
15
Fates Warning минатата недела го издадоа „Long Day Good Night“, па еве можност за оние кои како нас задоцнија со веста, да го преслушаат целиот албум. „Long Day Good Night“ е најавен како последен албум на Fates Warning, па затоа прилогов го затво...
24
Не ги знаев ни јас... Decembre Noir се германски мелодичен дум/дет метал бенд. Ништо револуционерно ама интересно, а и добро вози. Инаку, задутре им излегува новиот албум „The Renaissance of Hope“ за кој одлично спакувале едно спотче.
13
После одличниот „A Prelude to Sorrow“ во 2018 година, Witherfall пред неколку дена издадоа одличен сингл, веројатно е некаква најава за нов албум, но ќе видиме. Синглот се вика „The Last Scar“ и звучи феноменално. Бујрум.
36
Кога Asphyx најавуваат нов албум тоа за мене секогаш е вест над вестите. Иако далеку е излегувањето на „Necroceros“ (дури во јануари следната година), имаме можност да ја слушнеме одличната „Botox Implosion“, за која спотов сакале да го снимаат на...
56
Mrtvi е бенд, проект, one man show, како да го наречам... Зад него стои извесен Дамјан Стефановиќ кој ги продуцира сите звуци. Патем проектов постои од 2014 година, има два албуми, три периферни изданија и еве сега нов албум „Omniscient Hallucinat...
17
Кон крајот на месецов Voivod ќе издадат лајв албум, па како најава снимија спотче за песната „Iconspiracy“. Лајв албумот се вика „Lost Machine“, а подобро и лајв албум откако никаков албум, особено од Voivod и особено во вакви пандемиски тмури вре...
20
Carcass денес официјално издаваат ново ЕР. Изданието се вика „Despicable“, а имаме можност и да слушнеме како звучи преку „Slaughtered in Soho“. Ако планираат вака да тераат, побрзо нека издаваат нов албум.
18
Кон крајот на следниот месец излегува новиот албум на Sodom, „Genesis XIX“. За да не чекаме уште долго време, денес старците стримуваат нова песна. Песната се вика „Indoctrination“, има малку досадничко шаблонизиран панкерски текст ама генерално е...
25
Dark Tranquillity почнаа да го одмотуваат клопчето од новиот албум. Овојпат снимија спот за насловната песна од новиот албум „Moment“ кој излегува следниот месец. Втора, песна, втор полн погодок што ме тера да заклучам дека „Moment“ ќе биде одличе...
21
Ова е звукот! Порано мислев дека после Dismember и Entombed ваквиот старошколски шведски дет метал звук ќе исчезне ама за среќа не сум бил во право. Како и да е Demonical минатата недела го издадоа својот нов албум „World Domination“ и снимија спо...
22
Нов спот, стара песна. Sacred Reich снимија спот за „Something to Believe“, последната песна од последниот одличен албум „Awakening“. Албумот излезе минатата година во август, а сега веројатно само сакаат да ни ги освежат сеќавањата. Да, дечки, од...
25
После 22 години постоење редно е да се издаде и албум. Во ред е да се издаваат демоа, ЕР-ја ама албумот сепак става печат на сето тоа. Значи, Anguish Sublime ќе го издадат својот прв албум „Maelstrom Imperium“ на почетокот од следниот месец. А во ...
35
Undeath се ептен тазе бенд од Рочестер, Њујорк. Интересно е што иако се оформени минатата година за една година успеале да исплукаат 6 изданија (демоа, сплитови, итн тин.) Како и да е, дојде време за сефте албум (деби албум е никаква фраза), кој а...
22
Korpiklaani најавуваат нов албум со нов спот. Волку не сум се израдувал на нивна песна никогаш. Албумот се вика „Jylhä“ а ќе излезе дури во февруари следната година. Ама за веста да не биде површна, фаците си снимиле и спот (добар, ко и секоаш, во...
44
Prometheus се блек метал бенд од Солун. Иако не сум по блек металот, мора да признаам дека последнава година се изнаслушав добри блек метали. Prometheus ќе издадат нов албум задутре, а во меѓувреме стримуваат две песни од албумот (Resonant Echoes ...
25
За оние што не ги знаат, Mors Principium Est се мелодичен дет метал бенд/проект од Финска, а постојат 21 година. Како и да е, денес официјално им излегува новиот албум „Seven“, а за таа цел издадоа lyric video за првата песна од албумот „A Day for...
28
„Moment“ излегува следниот месец ама уште сега сум сигурен дека албумот ќе биде врв. Индикација за тоа е „Identical to None“ која звучи одлично, а има и одличен текст. Добар е денот за нова песна од DT.
26
„Scriptures“ официјално излегува денес, па за да го одбележат денот, Benediction снимија уште еден спот. Песната е пеколно пржење, баш тоа што и се очекуваше после долгогодишниот мораториум. Вредеше да се чека. Песната се вика „Iterations of I“, с...
35
Па и не може да не биде интересен кога доаѓа од Канада. Wreck-Defy се треш метал бенд од Тандер Беј, Онтарио и свират многу добар и мелодичен треш метал. Екипата зад бендот не е тазе, речиси сите се ветерани, а постојат од 2017 година и имаат дури...
42
...феноменален дет метал. Lik се ветеранска екипа и постојат точно 5 години. Листата на бендови кај што свиреле ликовиве е огромна, па затоа ќе скокнеме на делото. „Misanthropic Breed“ е нивниот втор албум кој излезе пред две недели и звучи како ш...
42
Денес, на 65 годишна возраст и после долга борба со ракот, почина Еди ван Хален. Еди беше музичар, продуцент и основач на култниот бенд Van Halen со кој издаде 12 студиски албуми, 2 лајв албуми, 2 компилациски албуми и 56 синглови. Според податоци...
60
Интервју со грчкиот блек метал бенд Yovel.
29
Brave The Cold е проект на двајца ветерани. Станува збор за дружба помеѓу Мич Харис (Absolute Power, Defecation, Menace, Napalm Death, Righteous Pigs итн, итн, итн) и Дирк Вербурен ( Abyssal Vortex, Bent Sea, Cadaver, Freya, Geoda, Hespera, Megade...
31
„Nightmares of the Decomposed“ излегува за неколку дена, а Six Feet Under решија да почастат уште една песна. Поточно, имаат тотално неинтересен спот за „Blood of the Zombie“ ама песната звучи интересно. А, да, солажата на залезот од песната е одл...
48
Madrost се одличен треш/дет метал од Калифорнија. Пред неколку дена издадоа нов албум, поточно „Charring the Rotting Earth“ кој звучи одлично. Старошколски стил, по некое бластче и одличен вокал. Проверете сами.
31
Старците најавуваат нов албум за ноември годинава. Албумот се вика „Genesis XIX“, а веќе имаме можност и да слушнеме како ќе звучи, иако, станува збор за Sodom, така што веќе знаеме дека ќе звучи одлично. Ја слушаме „Sodom & Gomorrah“.
29
Иако во март годинава издадоа одличен албум, сега изненадуваат со ново ЕР издание. „Macabre Cabaret“ излегува во ноември, а според песнава што ја стримуваат може да се заклучи дека ќе звучи одлично.
40
Heathen издадоа анимирано спотче за „Sun in My Hand“, која се наоѓа на нивниот тазе албум „Empire of the Blind“. Албумот официјално излезе завчера. Одлична балада, нешто што за Heathen е традиција. И тоа добра.
37
Трешерски блек или блекерски треш? Ragehammer доаѓаат од Краков, Полска, и свират токму тоа. Нивниот нов албум „Into Certain Death“ официјално излезе пред два дена. Издадоа и одличен спот, со уште поодличен текст за песната „We Are the Hammer“. До...
52
Веќе знаеме дека следниот месец ќе го издадат „Scriptures“, за кој веќе однапред знаеме дека ќе звучи одлично. Вакви фаци не пишуваат кич литература, туку исклучиво лектири. Денес, после подолги години, имаме можност да видиме нов спот, и тоа за п...
43
Следниот месец Carcass ќе издадат ново ЕР издание. Изданието се вика „Despicable“, а денес имаме можност да ја преслушаме „The Long and Winding Bier Road“, која звучи како да побегнала од „Swansong“ пред 24 години, што е навистина добро. Само подм...
48
Тргна денот со добар дет метал. Plague Years се од Детроит, свират одличен дет/треш ама со малку помодерен продукциски пристап. Како и да е, нивниот нов албум „Circle of Darkness“ официјално излегува утре, а еве и како звучи. Имаме можност да прес...
35
Skeletal Remains доаѓаат од фино местенце, од Калифорнија. Свират одличен старошколски дет метал, а имаат и солидна дискографија. Пред десетина дена излезе нивниот нов албум „The Entombment of Chaos“, кој звучи мамојебачки, нормално, за оние што с...
33
Морам да признаам дека не сум слушал многу вакви бендови ама ова ми фати уво. Во основа блек метал, да, ама и доста психотично на моменти. Интересна енергија. Станува збор за проектот Hræ кој доаѓа од Исланд, а зад него стои само еден човек. Иако ...
34
Sepultura снимија одличен спот за „Guardians of Earth“. Посебен коментар за спотот не е потребен зашто пораката е премногу очигледна, и добра. Патем, одличниот „Quadra“ излезе во февруари годинава.
40
За оние што не се сеќаваат, Yovel се млад блек метал бенд од Атина со еден албум зад себе. Вториот албум „Forthcoming Humanity'' излегува на почетокот од октомври како self-release, а во меѓувреме уредно не контактираа и ни испратија песна од нови...
32
Не станува збор за албум ама сепак, доста се активни во последниве 11 години. Следниот месец ќе издадат сингл со две песни, една нова песна (на која им гостува поранешниот вокал) и една преработка од Metallica, „Trapped Under Ice“. Немаме можност ...
37
Sunken се релативно млад блек метал бенд од Данска. Оформени се 2013 и имаат само еден албум. Вториот албум „Livslede“ официјално излегува задутре, има само пет песни а трае дури 43 минути (интро плус четири песни). Задолжително преслушајте ја „En...
36
Иако не станува збор за ништо ново, Sabaton одлучија да снимат многу интересен спот за песната „The Future of Warfare“, која се наоѓа на нивниот последен албум „The Soundtrack to the Great War“ од минатата година. Нормално дека станува збор за бит...
42
Carnation се одличен дет метал бенд од Белгија. За неколку дена го издаваат својот втор албум, „Where Death Lies“, а како најава снимија спот за песната „Sepulcher of Alteration“. Одлично, одлично.
48
Пред некое време кога ја стримуваа „Amputator“ се подлажав дека ова најверојатно ќе биде еден од најдобрите албуми на SFU. Ама денес решија да пуштат душа со уште една песна („Zodiac“) која звучи дури и претерано досадно. Еден те ист риф цели три ...
68
Балканов е полн чудесии, кога станува збор за бендови, албуми и слично. Anguish Sublime постојат некаде од 1998 и до денес немаат издадено албум. Едно демо и две ЕР изданија во сопствена режија - самостојно снимање. Деновиве ме известија дека нивн...
56
Burial Remains се холандски дет металци, релативно млад бенд ама верен на старата дет метал школа. Не измислуваме топла вода ама ова е тој ебено добар драјв. Entombed, Dismember, Asphyx, Bolt Thrower и сето тоа измешано и зовриено на соодветна тем...
53
Конечно, бидна и тоа. После четири години чекање Dark Tranquillity ќе издадат нов албум во ноември годинава. Албумот се вика „Moment“ и првите знаци покажуваат дека ќе звучи одлично. За да не чекаме до ноември фаците сега ја стримуваат првата песн...
54
Иако не се работи за најава на нов албум, ова секако е добра вест. Mastodon денес издаваат компилација со раритети („Medium Rarities“) така што имаме можност да слушнеме нешто ново. Спотот е за првата песна од изданието „Fallen Torches“.