12
„The Atlantic“ излегува за десетина дена. а веќе имаме можност да видиме и втор спот од албумот. Спотот е за песната „Weightless“, а звучи многу добро. Малку чудна боја на гитарите ама во комплетната слика е ептен моќно.
15
Да, само што „Деветтата планина“ на Rhapsody of Fire излегува кон крајот на следниот месец. Како и да е, за оние што сакаат да трчаат и да летаат по планини еве можност да слушнат и нешто ново од албумот. Спотот е за песната „Rain Of Fury“.
9
Иако „To Drink from the Night Itself“ излезе минатата година во мај, At The Gates снимија спот токму за последната песна од албумот, „The Mirror Black“. Одлична видео творба!
17
Минатата ми се чини беше некако поинаква. А оваа („Rituals Of Power“) во првата минута имав впечаток како да слушам Kataklysm. Албумот излегува на 8 март ама секако вреди да се слушне и прочита песната.
11
„Distance over Time“ излегува кон крајот на февруари, а денес имаме можност да слушнеме парче од него. И тоа, одлично парче, одлична песна. Станува збор за „Fall Into The Night“. Уживајте!
23
Иако од последниот албум помина година и половина, Samael решија да снимат спотче за песната „Samael“. Ако заборавивте, песната се наоѓа на нивниот последен албум „Hegemony“ кој излезе во октомври 2017 година.
31
Иако новиот албум излезе во октомври минатата година, Behemoth не престануваат со спотови. Овојпат, снимија спот за одличната „Ecclesia Diabolica Catholica“.
20
...ама овојпат само звучна. Имаме можност да слушнеме уште една песна од новиот албум на Swallow The Sun, „When a Shadow Is Forced into the Light“. Станува збор за шестминутна тмурна беседа. А, да. Албумот излегува на крајот од месецов.
31
Новиот албум на Suicidal Tendencies, „Still Cyco Punk After All These Years“ излезе во септември минатата година. Мислам дека досега снимија еден спот, а овој им е втор. Се работи за песната „All Kinda Crazy“. Тоа е таа старошколска линија.
68
Почнуваме со продажба на карти во петок во 12 часот!! 800 денари во претпродажба. 1000 денари на врата Карти може да набавите на билетарата на МКЦ, онлајн на "bileti.mkc.mk" и на сите продажни места на "mktickets.mk." Heavy New Year to everyb...
95
"Hardfaced" со роденденски концерт по повод 15 годишнината од својот прв концерт. Оригинални членови на бина, другари бендови, широка сет листа од стари песни и воедно последна шанса да ги гледате и чуете во живо пред да излезе новиот албум. ...
38
Пред да излезе „When a Shadow Is Forced into the Light“ кон крајот на следниот месец, Swallow The Sun решија да издадат сингл и да снимат спот за песната „Lumina Aurea“. Спотот за песната практично е мрачен краткометражен филм кој вреди да се види...
40
Ghost имат ново спотче за песната „Faith“, која се наоѓа на нивниот актуелен албум „Prequelle“. Спотот е снимен на еден од концертите од нивната турнеја во Северна Америка.
58
Издавачката куќа „Готен“ ве поканува на Вечер на балтичката литература – "промоција на романот „Јелгава ’94“ од летонскиот писател Јанис Јоневс, и промоција на збирката раскази „Стакларница“ од полскиот писател Даниел Одија." Разговорот со авт...
38
„The Heretics“ излегува во февруари следната година. Досега имавме можност да слушнеме едно дело од новиот албум, а еве сега и lyric video за песната „Heaven and Hell and Fire“.
68
Terrorvoid Promotions со особено црнило ви претставува!!! После 11 години од нивниот легендарен концерт во Кастро, и после два откажани концерти, Marduk конечно во Скопје. Панцер дивизијата од Шведска на нивниот трет дел од VIktoria турнејата ...
123
Од светот на поп-металот имаме дојава дека кутрите напатени души ќе издадат нов албум во март следната година. Албумот се вика „I, the Mask“. Како (ѓоамити) звучи тоа, имаме можност да оцениме преку двете песни што решија уште сега да ги објават. ...
37
Веќе имавме можност да се увериме дека новиот албум ќе биде солиден, зашто имавме можност и да слушнеме како ќе звучи. Но, за прислух до целиот албум ќе почекаме уште еден месец. Во меѓувреме погледнете го спотот за песната „Decimated“. Моќно и же...
53
Новиот албум на Overkill ќе излезе кон крајот на февруари следната година. Фацките решија да ја објават првата песна-убиец од албумот. Песната се вика „Last Man Standing“ и гази сè пред себе. Чуден, но добар индустријал влез, а во продолжение стар...
33
Nightrage веќе почнаа да откриваат како ќе звучи новиот албум „Wolf to Man“ кој ќе излезе кон крајот на март следната година. Досега имавме можност да слушнеме една песна, а сега имаме можност да го видиме и спотот за песната „By Darkness Drawn“. ...
39
Новиот албум на Candlemass се вика „The Door to Doom“, а ќе излезе кон крајот на февруари следната година. Еве како звучи тоа.
57
Во март следната година излегува новиот албум на Misery Index, „Rituals of Power“. За да не чекаме уште којзнае колку, фаците снимија спот за песната „New Salem“ која мава шамари од сите страни!!! Песната е ебено експлозивна, секоја чест!
47
Од светот на поп-металот, издвојуваме: Children Of Bodom имаат нов спот со кој го најавуваат новиот албум „Hexed“. Спотот е за песната „Under Grass And Clover“, а албумот излегува празнично, т.е на 8 март.
30
Синглот на Nightrage, „By Darkness Drawn“ исто така излезе вчера, така што, кој е за кецови нека шиба плеј!
47
Новиот синг на Arch Enemy се вика „Reason To Believe“, а официјално излезе вчера. Снимиле и спотче, па така, песната и спотот можеме да ги сместиме во осумдесеттите и побрзо да ги заборавиме.
42
Додека чекаме да излезе „Distance over Time“ си добивме занимација. Dream Theater ја стримуваат првата песна од албумот, „Untethered Angel“. Не знам дали песнава може поинаку да се опише освен, феноменалност! Одлично патување, проверете!
88
Иако малку доцниме со поздравов ама подобро некогаш отколку никогаш. За "концертот на At The Gates во Скопје" веќе сте доволно информирани, така што нема потреба од ништо дополнително. Минатата недела "поразговаравме со нив" како најава за концерт...
41
Новиот албум на Malevolent Creation излегува следниот месец. Во меѓувреме бенгајте на „Mandatory Butchery“. Песната корне!
36
Поминаа пет години од последниот албум нa Misery Index, но еве за следната година најавуваат нов албум. Албумот се вика „Rituals Of Power“, а ќе излезе на 8 март следната година. 01. Universal Untruths (2:35) 02. Decline And Fall (4:36) 03....
38
Минатата недела го најавија новиот албум „The Eighth Mountain“ кој ќе излезе во февруари следната година. А, еве сега имаме можност и да слушнеме како ќе звучи сето тоа. Rhapsody Of Fire издадоа lyric video за песната „The Legend Goes On“.
43
И новиот албум на Rotting Christ ќе излезе во февруари следната година. Албумот се вика „The Heretics“, а денес имаме можност да ја слушнеме „Fire God and Fear“. Одлична беседа!
42
„The Wings of War“ е насловот на новиот албум на Overkill и се очекува да излезе во февруари следната година. Засега нема звуци од него, туку само основните информации. 01. Last Man Standing 02. Believe In The Fight 03. Head Of A Pin 04. ...
37
Новиот албум на Rhapsody of Fire се вика „The Eighth Mountain“ и треба да излезе во февруари следната година. Засега нема нови звуци, објавени се само насловната и листата со песни кои ќе се најдат на албумот. 01. Abyss Of Pain 02. Seven Hero...
40
Новиот албум на Evergrey се ближи. „The Atlantic“ излегува во јануари следната година. Во меѓувреме, снимија помалку чуден (но, едноставен и одличен) спот за првата песна од албумот „A Silent Arc“. Иако ги ценам, сепак ќе кажам дека можеби звукот ...
52
Smut снимија спот за песната „Во мојот град“, која се наоѓа на нивниот последен албум „Тие се насекаде“. Албумот излезе во мај годинава. А, еве што се вели во најавата за спотот: „Драги пријатели, ова е нашиот прв видео запис од новиот албум за...
37
Новиот албум на Rotting Christ се вика „The Heretics“ и треба да излезе во февруари следната година. Засега нема ново музиче, објавена е само насловната и листата со песни кои ќе се најдат на албумот. 01. In The Name of God (04:14) 02. Vetry ...
33
После четири години од претходниот албум, Malevolent Creation сигнализираат дека уште можат да возат. Новиот албум „The 13th Beast“ ќе излезе во јануари следната година. Засега нема нови звуци, само основни информации. 01. End The Torture 02....
31
Queensrÿche уште од сега решија да откриваат како ќе звучи новиот албум „The Verdict“. Албумот ќе излезе во март следната година, а сега имаме можност да ја слушнеме втората песна од албумот „Man The Machine“.
29
На почетокот на декември излегува новиот албум на Metal Chucrh, „Damned If You Do“. Досега имавме можност да слушнеме за што се работи уште кога го снимија првиот спот од новиот албум. Но, во меѓувреме се појави уште еден спот. Овојпат станува збо...
257
Интервју со воскреснатата шведска машинерија, At The Gates.
42
Swallow The Sun најавуваат нови црнила. Новиот албум „When a Shadow is Forced into the Light“ ќе излезе во јануари следната година. Засега нема нови звуци ама се надевам дека наскоро ќе можеме да слушнеме за што станува збор. 01. When A Shadow ...
45
„Well of Souls“, новиот албум на Ashes of Ares, официјално излезе вчера. Мислам дека и минатата недела гледавме нов спот од нив, а еве и денес. Спотот е за „The Alien“, втората песна од албумот .
46
Ветераните најавуваат нов албум и тоа за декември годинава. Албумот се вика „Storm The Gates“, а досега се објавени насловната и листата со песни кои ќе се најдат на албумот. Нови звуци нема... 01. Bring Out Your Dead 02. Notorious 03. I Da...
46
Новиот албум на италијанците Sadist, „Spellbound“ официјално излегува денес и по тој повод имаме можност да слушнеме нова песничка. Ја слушаме „Bloody Bates“ која најавува она што и се очекува од Sadist, прогресивен дет метал, но со многу чудна пр...
45
Новиот албум на Artillery, „The Face of Fear“ излегува следната недела. Досега имавме можност да слушнеме нешто ново, но еве сега имаат и спотче за песната „Pain“. Хеви/треш балада, во најмала рака. Песната е одлична само некако премногу кратко ми...
49
Па, не е баш ново ама ајде. Ministry имаат visualiser (не, спот) за песната „We're Tired Of It“, која се наоѓа на нивниот последен албум „AmeriKKKant“. Албумот излезе во март годинава.
84
OI OI OI! Свирка на домашен терен, почитувани дами и господа! Бендовите ги знаете, екипата е таа. Браво е мало, а ние сме многу! Упад - 200 МКД. Али да испоштоваме протокол: "Последен Удар(Скопје)" - Најопасното OI, директно од улиците ...
53
Во март следната година Dream Theater тргнуваат на тримесечна северноамериканска турнеја, но... Пред да заминат на турнеја, во февруари 2019 ќе го издадат својот нов албум „Distance Over Time“. Засега имаме можност да слушнеме 36 секунден тизер и,...
52
Новиот албум на Arsis, „Visitant“ официјално излезе вчера, а денес имаме можност да го видиме новиот спот за песната „Fathoms“. Спотот класичен, песната одлична.
124
После „Изгрев“ во 2016 година, Chromatic Point со нов спот веројатно најавуваат и нов албум. Спотот е за песната „Stamp“. Спотот одличен, песна уште подобра!
52
Новиот албум на прогресивците Witherfall излегува следната недела, а веќе имаме можност да слушнеме како ќе звучи. Кој за што се фаќа, јас за солажите. Вистински одмор за уши. Ја слушаме „Shadows“.
57
Новиот албум на Ashes of Ares, „Well of Souls“ излегува на почетокот од ноември. Во меѓувреме, снимија спот за одличната „Let All Despair“, кој ми се чини дека е речиси идентичен како и еден спот од нивниот прв албум.
42
На почетокот од декември излегува новиот албум на старите ветерани Metal Church. Албумот се вика „Damned If You Do“, а како ќе звучи имаме можност да намирисаме преку новата песна „Out Of Balance“.
75
Не ја разбирам потребата од lyric video откако албумот веќе излегол и практично сè што промовира песната е веќе објавено. Како и да е, Korpiklaani издадоа lyric video за песната „Kuin korpi nukkuva“, која се наоѓа на нивниот последен албум „Kulkij...
58
Новиот албум на Evergrey се вика „The Atlantic“ и се очекува да излезе дури онаму во јануари. Засега нема нови звуци, објавена е само насловната од албумот и песните што ќе се најдат на него. 01. A Silent Arc 02. Weightless 03. All I Have ...
60
Новиот албум на Gorod, „Æthra“ излезе пред неколку дена, а веќе снимија спот. Спотот е за одличната „Bekhten's Curse“. Уживајте!
59
До излегувањето на новиот албум „The Hunt for White Christ“ остануваат уште четири дена ама Unleashed не остануваат должни. Имаме можност да слушнеме уште една опасно добра дет метал творба на Unleashed, а тоа е „Stand Your Ground“ (и особено сола...
85
Soulfly снимија спот за песната „Under Rapture“ на која гостува Рос Долан од Immolation. Песната се наоѓа на нивниот тазе албум „Ritual“ кој излезе пред неколку дена.
176
ВОСТАНИЕ 4: "Born From Pain" (Европски хардкор легенди) "Флукс" (Скопје) "VIOLENT CHAPTER" (Белград) "YÖU" (Скопје) "Against Them All" (Битола) "TRIGGERED" (Куманово) 14-ти Декември (петок), МКЦ, Скопје Предпродажбата на карти започн...
61
Artillery си зачестија со албуми на стари години. Три во последниве пет години. „Crossroads To Conspiracy“ најавува потрешерски и понемелодичен албум за разлика од порано. „The Face of Fear“ излегува следниот месец преку Metal Blade.