45
Cryptosis се забегани металчишта од Холандија. Иако постојат само една година, досега имаат четири синглови и едно сплит издание. Арно ама, дојде време за првиот албум „Bionic Swarm“ кој ќе излезе за неколку дена и тоа, ни повеќе ни помалку, за Ce...
42
Ми се чини како Artillery да се ревитализираат. Точно дека имаа мали промени во поставата, но не го изгубија курсот. Во мај издаваат нов албум, насловен „X“, а во меѓувреме го издадоа синглот „In Thrash We Trust“ кој звучи одлично и многу моќно. Н...
30
За оние што не ги знаат Dvne (како мене), станува збор за чуден, добар, интересен прогресивен стонер метал. Денес официјално им излегува вториот албум „Etemen Ænka“ и тоа преку Metal Blade Records. Снимија одличен спот за одличната седумминтуна„Sì...
91
Четврто интервју со дет метал легендата.
32
Stortregn се металчишта од Џенова, Италија. Свират некаков микс од дет метал, блек метал и прогресив. Иако не сум по вакви комбинаторики, ова ми звучи доста добро. Нивниот петти студиски албум „Impermanence“ официјално излезе вчера и е достапен за...
30
Enforced се треш бенд од Ричмонд, САД. Бендот постои 5 години, имаат две демоа, три синглови и еве и втор албум. Не е дека Enforced измислиле топла вода ама звучат одлично. Брзо, мелодично, енергично и старошколски. Нивниот втор албум „Kill Grid“ ...
37
Malist е „шоу со еден човек“, а веќе има три албуми зад себе. Најновиот „Karst Relict“ излегува за неколку дена ама во меѓувреме можете да преслушате две одлични, одлични мелодични црнометалски песни. Но, не ми верувајте мене, јас сум само лаик ко...
145
Откако минатата година објави дека боледува од рак, вчера на 49 годишна возраст почина Ларс Горан Петров. На сцената ќе остане запаметен како вокал на Entombed (кои имавме можност да ги гледаме во Скопје), но и во многу други бендови и проекти как...
24
Nightfall, ветераните од Атина денес издаваат нов албум. Албумот се вика „At Night We Prey“, а според песнава што ја стримуваат може да се претпостави дека ова ќе биде феноменално издание. „Darkness Forever“ звучи одлично во најмала рака. Свежо, м...
25
И тоа каква. Во ера на подем на прогресивен метал, еве уште едно дело во таа насока. Е, арно ама ова звучи одлично, моќно, сурово и свежо. Новиот албум на Witherfall, „The Curse of Autumn“ излегува задутре, а во меѓувреме ја слушаме „The Last Scar...
24
Thron се блек метал бенд од Германија. Бендот е релативно тазе, зад себе имаат два албуми а третиот „Pilgrim“ излезе минатата недела. Звучи многу интересно (иако, во основа е класика), добри мелодии, а на моменти дури како да провејуваат и трешерс...
25
Sabaton денес официјално го претставуваат новиот сингл „Livgardet“, за кој снимија и спот. Песната е нова, веројатно најава за нов албум можеби (последниот беше во 2019 година), а звучи химнично-маршовски. Бујрум!
37
Innersphere се млад дет метал бенд од Пилсен, Чешка. Во основа станува збор за некаков мелодичен дет бавен метал (мене дури и накај дум ми удира) ама звучи интересно, компактно. Вчера го издадоа својот втор албум „Omfalos“ и снимија спот за насло...
25
Moonspell снимија уште еден спот за да нè потсетат дека утре излегува новиот албум „Hermitage“. Овојпат спотот е за песната „The Hermit Saints“. Мене ми звучи како Moonspell класика, ништо повеќе, ништо помалку.
34
Иако новиот албум „Violence Unimagined“ ќе излезе кон крајот на април, Cannibal Corpse решија да почнат со предвремени најави. Снимија спот за одличната дет металштина „Inhumane Harvest“.
40
И не е само треш туку е и прогресивен. Paranorm се од Шведска, постојат 11 години ама немаат ниту еден албум зад себе. Синглови, демоа, ЕР-ја... Арно ама за три дена излегува нивниот прв албум „Empyrean“. Во меѓувреме стримуваат две одлични песни ...
30
Age of Woe доаѓаат од Гетеборг и во основа се дет метал бенд со панкерско-крастерски примеси. Зад себе имаат два албуми, а третиот „Envenom“ излегува за неколку дена и тоа на плоча. Во меѓувреме снимија и спот и стримуваат уште две песни од албумо...
32
Mastord се ептен тазе прогресивен метал бенд од Финска. Екипата е генерално ветеранска, но бендот е тазе. Досега имаат еден албум, а вториот „To Whom Bow Even the Trees“ официјално излезе вчера. Иако не сум по прогресивните металштини ова звучи од...
27
На почетокот на месецов Lamb of God го издадоа синглот „Ghost Shaped People“, со кој веројатно и најавуваат нешто ново. Во меѓувреме се потрудија тоа и да го промовираат со спот, звучи солидно, но Lamb of God не се моја шолја чај.
42
И некој ќе рече, па кај може во 2021 година да има добар хеви метал? Не знам ама еве го, и тоа, деби албум. Coronary се хеви метал бенд од Финска и дебитираат со албумот „Sinbad“, кој официјално излегува задутре, а во меѓувреме стримуваат баш одли...
29
Gojira најавуваат нов албум! Албумот се вика „Fortitude“, а ќе излезе на 30 април преку Roadrunner Records. Во меѓувреме, за љубопитните, снимија одличен спот за уште поодличната „Born For One Thing“, која го отвора албумот. Уживајте!
30
Мислам дека ова е првиот индиски метал бенд што сум го слушнал. Dead Exaltation постојат од 2015 година ама првото издание се појавува сега (пред десетина дена). Станува збор за одличниот „Despondent“ кој има девет одлични дет метал песни во техни...
50
Auhma е нов домашен проект чија движечка сила се Саше Бранковски (Demency) - гитара и Јордан Маленко (Hardfaced) - тапани. Сешн басист е Дионис Стратров. Во основа, се работи за одличен инструментален прогресивен метал, а тоа може да се утврди и о...
29
Narakah се дет/грајнд бенд од Питсбург. Бендот е тазе ама членовите не се. Ова случајно ми налета на волеј, а бендов нема ни прв албум. Досега имаат едно ЕР издание, а второто „Blast Haven“ официјално излегува денес како независно издание. ЕР со 9...
28
Six Feet Under снимија спот за песната „The Rotting“, која се наоѓа на нивниот последен и ужасен албум „Nightmares of the Decomposed“. Се прашувам што е потребно за еден бенд да сфати дека не ја бива работата веќе? Додуша, во случајов не станува з...
134
Речиси една година „сонуваме низ решетки и танцуваме во страв“ и затоа не се случуваат многу нешта на домашната сцена. Сите ја знаеме причината... Како и да е, Hardfaced и во ваква состојба решија да снимат одличен спот за уште поодличната „Ножот ...
37
Ad Nauseam се (во најмала рака) шизофрени Италијанци од Виченца. Релативно млад бенд се, а свират некаков авангарден дет метал, што, според мене, може да се опише како шизофренија. Интересно е да се слушнат вакви брлавштини, секоја чест. Инаку, ут...
28
Angelus Apartida се трешери од Албасете, Шпанија. Свират одличен треш (со уште поодлични текстови), а денес официјално им излегува новиот self titled албум. За таа цел снимија одличен (ама одличен) спот, за песната „Indoctrinate“.
33
Наближува излегувањето на „Escape of the Phoenix“, а Evergrey предвреме почнаа да го „отплеткуваат“. Снимија спот за „Where August Mourn“, за која имам поделени мислења. Впрочем не само за песната туку и генерално за бендот. Ги следам уште од сами...
34
Cryptosis се млади холанѓани, т.е тазе трешери, односно прогресивни трешери. Нивниот прв албум „Bionic Swarm“ излегува кон крајот на март и, види богати, прв албум и одма Century Media. А, да, имаат и спот за одличната „Transcendence“. Вреди да се...
27
Иако новиот албум „Hell Unleashed“ е најавен дури за 30 април, нема да чекаме воопшто за да слушнеме како звучи. А звучи одлично. Патем, снимија спот за насловната песна. Трешерски партали!
37
Baest се ѕверови од Данска и свират одличен дет метал. Во март ќе им излезе третиот албум „Necro Sapiens“, а во меѓувреме снимија спот за истоимената песна. Да скратам... на слушање!!!
36
Новиот албум на ветераните ќе излезе во април годинава, а носи наслов „Violence Unimagined“. Во меѓувреме стримуваат и песна од албумот, поточно „Inhumane Harvest“. Новост е тоа што во поставата се вгнезди и Ерик Рутан од Morbid Angel. Еве како зв...
35
Иако тешко зачекорувам во прогресивните води, овојпат (како и многу пати досега) правам исклучок. Признавам дека Soen досега не сум ги слушал (иако станува збор за ветеранска екипа), а и да не беше спотов (и песната, се разбира) толку добар, тешко...
31
Yoth Iria се мелодичен блек метал од Атина. Пред три дена го издадоа својот прв албум „As the Flame Withers“ и веднаш снимија спот. Одлични звуци, проверете ги.
34
Новиот албум на Memorial (збирутљак од Bolt Thrower и Benediction) ќе излезе во март. Тоа и не е толку голема вест колку што е голема вест новата песна „Onwards Into Battle“ за која снимија и спот. Очекувам „To the End“ да биде еден од најдобрите ...
40
Денес официјално излегува „Leviathan“, па Therion одлучија да го одбележат денот со нов спот. Спотот е за одличната „Tuonela“. Хинт: гостувачки вокал на песната е Марко Хиетала, поранешниот басист на Nightwish.
30
Иако пред некое време снимија спотче како најава за „Hermitage“, сега снимија уште еден. Овојпат за хипнотичната „All or Nothing“, со што потсетуваат дека „Hermitage“ излегува за еден месец.
41
Aethyrick се класични црни металци од Финска. Станува збор за млад бенд кој постои од 2017 година и имаат солидна бројка изданија зад себе. Две демоа, два албуми, а новиот албум „Apotheosis“ официјално излегува утре. Како најава, ја слушаме вторат...
39
Ellende е практично соло проект... Станува збор за амбиентален пост блек метал, што и да значи тоа во академски металски фразеологии. Не сум едуциран во оваа насока ама Ellende ми звучат многу привлечно и „свежо“. Утре им излегува ново ЕР со три п...
35
Cattle Decapitation снимија нов спот за стара песна. Поточно, спотот е збирутљак видеа од нивната минатогодишна австралиска турнеја. А песната „Finish Them“ се наоѓа на нивниот последен албум „Death Atlas“ кој излезе дури во ноември 2019 година. Д...
45
Stellar Death се вашингтонски пост метал сплеткатори. Иако фациве свиреле и по други бендови, во случајов се работи за инструментален потфат кој шета буквално од филмска музика до некоја поблага металштина. Што е тоа што е помеѓу? Помеѓу е нивниот...
40
Fractal Generator се лудаци од Канада. Во основа се експериментален метал бенд со сештарии од брутален аспект. Дет метал, блек метал, грајндкор итн итн итн. Нивниот втор студиски албум „Macrocosmos“ излегува за неколку дена, а во меѓувреме преслуш...
39
... ама фински. И Korpiklaani почастија доста музика од новиот албум. Овојпат снимија спот за „Niemi“, втората песна од „Jylhä“, кој треба да излезе на почетокот на февруари. Претпоставувате, весел металски фолк. Само што овојпат спотот е снимен н...
46
Иако има уште десетина дена до излегувањето на „Necroceros“, веќе имавме можност да преслушаме третина од албумот. Во меѓувреме снимија спот и за „The Nameless Elite“, која, со еден збор, звучи партали. Да не се лажеме со описи... Слушајте Asphyx!...
41
Наближува излегувањето на „Escape of the Phoenix“... Досега имавме можност да слушнеме нешто ново од Evergrey, а еве тој тренд продолжува со спот за „Eternal Nocturnal“. Песната е солидна Evergrey класика.
76
Минатата недела почина Алекси Лаихо, фронтменот на Children of Bodom. Во соопштението од бендот се вели дека Алекси починал минатата недела во својот дом, после долгогодишно боледување. Освен Children of Bodom, Алекси беше дел од еден куп бендови ...
56
Korpiklaani снимија нов спот со кој го најавуваат својот следен албум „Jylhä“, кој треба да излезе на почетокот од февруари следната година. Станува збор за одличната „Sanaton maa“.
53
Шведските ветерани имаат нов албум кој официјално излегува задутре. Албумот се вика „Tales of Madness“ и има само осум песни, а денес имаме можност да слушнеме дури четири песни од албумот. Одлично дет металско ремек дело!
48
Death Angel снимија анимирано спотче за песната „Aggressor“ која се наоѓа на нивниот последен и одличен албум „Humanicide“. Албумот излезе минатата година во мај, а спотчево најверојатно е потсетување за „Another Death Angel XMas Show“ кое ќе се с...
122
Не сум сигурен ама мислам дека ова е втора песна од новиот албум „Necroceros“, а тоа ни дава за право да мислиме дека Asphyx ќе издадат уште еден одличен албум. Овојпат ја слушаме „Knights Templar Stand“. Гази мајсторе!
127
Therion снимија спот за оперетата „Die Wellen der Zeit“, како потсетување дека „Leviathan“ излегува следниот месец. Пред некое време ја стримуваа и одличната насловна од албумот, која звучеше одлично.
124
Иако „Hermitage“ излегува дури во февруари следната година, Moonspell решија полека да го разоткриваат новиот албум. Снимија спот за „Common Prayers“, втората песна од албумот. Вака на прва, звучи одлично.
148
Evergrey најавија дека новиот албум „Escape of the Phoenix“ ќе излезе на крајот на февруари следната година. Во меѓувреме ја стримуваат првата песна од албумот, „Forever Outsider“, која, вака на прва, звучи како Evergrey класика.
140
Undergang се дет металчишта од Копенхаген, инаку ветеранска екипа некоја (речиси сите членови свират/свиреле во по десетина бендови). Звучат ептен старошколски и потсетуваат на најдобрите корени на дет металот. Како и да е, денес официјално им изл...
147
За неколку дена излегува новиот албум на Gama Bomb, насловен „Sea Savage“. Уште еден албум во низата заебанции на Gama Bomb со одличен треш звук. А како најава, снимија спот за песната „Miami Supercops“, што е добра можност (за некои од нас) да се...
146
Contrarian се прогресивни дет металци од Рочестер, Њујорк. Инаку, сепак станува збор за ветеранска екипа, а не за почетници. Постојат 6 години и зад себе имаат 4 албуми, од кои последниот „Only Time Will Tell“ излезе пред неколку дена. Претпоставу...
151
Денес официјално излегува „Moment“, па за таа цел, DT снимија нов спот за песната „Eyes Of The World“. Да дочекаме уште многу вакви албуми во иднина!
162
Бреееејјјј, дури и бластови маваат. Новиот албум на Sodom, „Genesis XIX“ излегува следната недела, па затоа старците решија да снимат спот за одличната „Friendly Fire“. Одлична металштина, одлична...
157
Иако има уште многу време до излегувањето на „Hermitage“ (дури кон крајот на февруари), можеме да бидеме задоволни зашто имаме можност да слушнеме и прочитаме одлична песна. „The Greater Good“ го отвора новиот албум и најавува дека можеме да очеку...