Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
60
Cryptosis се забегани металчишта од Холандија. Иако постојат само една година, досега имаат четири синглови и едно сплит издание. Арно ама, дојде време за првиот албум „Bionic Swarm“ кој ќе излезе за неколку дена и тоа, ни повеќе ни помалку, за Ce...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
56
Ми се чини како Artillery да се ревитализираат. Точно дека имаа мали промени во поставата, но не го изгубија курсот. Во мај издаваат нов албум, насловен „X“, а во меѓувреме го издадоа синглот „In Thrash We Trust“ кој звучи одлично и многу моќно. Н...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
38
За оние што не ги знаат Dvne (како мене), станува збор за чуден, добар, интересен прогресивен стонер метал. Денес официјално им излегува вториот албум „Etemen Ænka“ и тоа преку Metal Blade Records. Снимија одличен спот за одличната седумминтуна„Sì...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
41
Stortregn се металчишта од Џенова, Италија. Свират некаков микс од дет метал, блек метал и прогресив. Иако не сум по вакви комбинаторики, ова ми звучи доста добро. Нивниот петти студиски албум „Impermanence“ официјално излезе вчера и е достапен за...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
37
Enforced се треш бенд од Ричмонд, САД. Бендот постои 5 години, имаат две демоа, три синглови и еве и втор албум. Не е дека Enforced измислиле топла вода ама звучат одлично. Брзо, мелодично, енергично и старошколски. Нивниот втор албум „Kill Grid“ ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
44
Malist е „шоу со еден човек“, а веќе има три албуми зад себе. Најновиот „Karst Relict“ излегува за неколку дена ама во меѓувреме можете да преслушате две одлични, одлични мелодични црнометалски песни. Но, не ми верувајте мене, јас сум само лаик ко...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
154
Откако минатата година објави дека боледува од рак, вчера на 49 годишна возраст почина Ларс Горан Петров. На сцената ќе остане запаметен како вокал на Entombed (кои имавме можност да ги гледаме во Скопје), но и во многу други бендови и проекти как...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
31
Nightfall, ветераните од Атина денес издаваат нов албум. Албумот се вика „At Night We Prey“, а според песнава што ја стримуваат може да се претпостави дека ова ќе биде феноменално издание. „Darkness Forever“ звучи одлично во најмала рака. Свежо, м...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
31
И тоа каква. Во ера на подем на прогресивен метал, еве уште едно дело во таа насока. Е, арно ама ова звучи одлично, моќно, сурово и свежо. Новиот албум на Witherfall, „The Curse of Autumn“ излегува задутре, а во меѓувреме ја слушаме „The Last Scar...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
30
Thron се блек метал бенд од Германија. Бендот е релативно тазе, зад себе имаат два албуми а третиот „Pilgrim“ излезе минатата недела. Звучи многу интересно (иако, во основа е класика), добри мелодии, а на моменти дури како да провејуваат и трешерс...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
30
Sabaton денес официјално го претставуваат новиот сингл „Livgardet“, за кој снимија и спот. Песната е нова, веројатно најава за нов албум можеби (последниот беше во 2019 година), а звучи химнично-маршовски. Бујрум!
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
52
Innersphere се млад дет метал бенд од Пилсен, Чешка. Во основа станува збор за некаков мелодичен дет бавен метал (мене дури и накај дум ми удира) ама звучи интересно, компактно. Вчера го издадоа својот втор албум „Omfalos“ и снимија спот за насло...