Почина Еди ван Хален

Почина Еди ван Хален

Денес, на 65 годишна возраст и после долга борба со ракот, почина Еди ван Хален. Еди беше музичар, продуцент и основач на култниот бенд Van Halen со кој издаде 12 студиски албуми, 2 лајв албуми, 2 компилациски албуми и 56 синглови. Според податоците до 2007 година, бендот продал 75 милиони изданија во цел свет. R.I.P!