Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
56
God Forbid ќе го издадат својот нов албум, со наслов "Equilibrium", на 27-ми март преку Victory Records. Во врска со албумот, гитаристот Doc Coyle вели: „На новиот албум се фокусиравме на пишување на стегнати, метал песни. Има навистина брзи и с...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
61
Името на новиот албум на Kreator е "Phantom Antichrist" и ќе биде објавен за Nuclear Blast на 1ви Јуни во Европа и 5ти Јуни во Америка. На албумот во моментов работи продуцентот Jens Bogren (кој има работено со бендови како Opeth, Katatonia, A...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
55
Municipal Waste ќе го издадат својот петти студиски албум, насловен како "The Fatal Feast", во април преку Nuclear Blast Records. На албумот гостуваат неколку музичари како: John Connelly(гитарист и вокал на Nuclear Assault), Steve Moore(басист и ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
59
Marduk ќе го издадат својот дванаесетти студиски албум насловен како "Serpent Sermon" доцна оваа пролет. Marduk и нивната издавачка куќа Bloddawn Productions неодамна објавија партнерство со Century Media Records. Албумот ќе биде презентиран пред ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
60
Легендарните Metallica потврдија дека започнале со работа на нивниот десетти студиски албум. Басистот на бендот Robert Trujillo изјавува: „Имаме неколку нови песни на кои работиме во последните неколку недели. Процесот на пишување на нов албум на...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
59
„Се враќаме на турнеја во Европа на 25-ти мај и се надевам дека дотогаш ќе влеземе во студио да го снимиме новиот албум, затоа што времето не гази. Се надевам дека тоа ќе биде во март или април затоа што потоа се враќаме повторно на турнеја. Можам...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
59
Португалскиот готик метал состав "Moonspell" ќе го издадат својот нов албум "Alpha Noir" кон крајот на април, преку издавачката куќа Napalm Records. Фронтменот на бендот Fernando Ribeiro во врска со новиот албум изјавува: „Вистинскиот бенд мора д...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
59
Легендарните Master ќе го издадат нивниот единаесетти албум со наслов "The New Elite" преку Pulverised Records, доцна оваа година. За албумот зборува Paul Speckmann: „Новиот албум зборува за проблемите со кои се соочуваме во општеството денес. Б...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
62
Британскиот бенд Anathema ќе го издаде својот нов албум "Weather Systems" кон крајот на април преку The End Records. Во врска со албумот зборува Daniel Cavanagh: „Имам чувство дека сме на креативниот врв во моментов, овој албум го отсликува токму...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
64
Six Feet Under го миксаат новиот албум во студиото Audiohammer во Sanford, Florida. Вокалот на бендот Chris Barnes на својот твитер профил пишува: „Новиот албум на Six Feet Under звучи неверојатно! Миксот е речиси готов.“ Запрашан за музичкиот пр...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
62
Албумот ќе излезе кон крајот на април преку Century Media Records. Во врска со албумот коментира нивниот гитарист Gregor Mackintosh: „Новиот албум е продуциран од страна на Jens Borgen и е со класичен дум метал и класичен метал инфлуенци. Ќе кажам...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
61
Testament ќе го издадат својот нов албум "The Dark Roots of Earth" на 27 април оваа година преку Nuclear Blast Records. Вокалот на бендот Chuck Billy во неодамнешно интервју изјавува: "Продолжуваме онаму каде што застанавме со претходниот албум, ...