Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
60
„Се враќаме на турнеја во Европа на 25-ти мај и се надевам дека дотогаш ќе влеземе во студио да го снимиме новиот албум, затоа што времето не гази. Се надевам дека тоа ќе биде во март или април затоа што потоа се враќаме повторно на турнеја. Можам...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
60
Португалскиот готик метал состав "Moonspell" ќе го издадат својот нов албум "Alpha Noir" кон крајот на април, преку издавачката куќа Napalm Records. Фронтменот на бендот Fernando Ribeiro во врска со новиот албум изјавува: „Вистинскиот бенд мора д...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
61
Легендарните Master ќе го издадат нивниот единаесетти албум со наслов "The New Elite" преку Pulverised Records, доцна оваа година. За албумот зборува Paul Speckmann: „Новиот албум зборува за проблемите со кои се соочуваме во општеството денес. Б...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
64
Британскиот бенд Anathema ќе го издаде својот нов албум "Weather Systems" кон крајот на април преку The End Records. Во врска со албумот зборува Daniel Cavanagh: „Имам чувство дека сме на креативниот врв во моментов, овој албум го отсликува токму...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
66
Six Feet Under го миксаат новиот албум во студиото Audiohammer во Sanford, Florida. Вокалот на бендот Chris Barnes на својот твитер профил пишува: „Новиот албум на Six Feet Under звучи неверојатно! Миксот е речиси готов.“ Запрашан за музичкиот пр...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
63
Албумот ќе излезе кон крајот на април преку Century Media Records. Во врска со албумот коментира нивниот гитарист Gregor Mackintosh: „Новиот албум е продуциран од страна на Jens Borgen и е со класичен дум метал и класичен метал инфлуенци. Ќе кажам...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
63
Testament ќе го издадат својот нов албум "The Dark Roots of Earth" на 27 април оваа година преку Nuclear Blast Records. Вокалот на бендот Chuck Billy во неодамнешно интервју изјавува: "Продолжуваме онаму каде што застанавме со претходниот албум, ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
67
Холандските дет металци Asphyx започнаа со снимање на нивниот нов албум "Deathhammer" во јануари 2012. „Досега се снимени гитарите, басот и тапаните. Продуцент на овој албум ќе биде Dan Swano. "Deathhammer" ветува дека ќе биде темен наследник на ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
63
Треш метал ветераните Overkill ќе го издадат својот нов албум “The Electric Age” кон крајот на март. Албумот а сниман и миксан во Gain Studios во New Jersey, студио кое го поседува басистот на бендот D.D. Verni. Американското издание ќе биде изда...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
87
Норвежаните Borknagar завршија со работа на нивниот нов албум “Urd” кој ќе излезе на крајот на март оваа година. За албумот зборува Øystein G. Brun: „Новиот албум беше завршен некаде кон средината на декември. Потрошивме цели шест месеци за снима...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
100
Германските ветерани Kreator се веќе во студио и снимаат нов албум кој ќе излезе доцна оваа пролет. Албумот го снимаат во Шведска во студиото Studiomega со продуцентот Jens Bogren(Opeth, Amon Amarth, Paradise lost). Mille Petrozza: „Песните се су...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
93
Поранешниот фронтмен на Emperor, Ihsahn ќе гостува на новиот соло албум на Jeff Loomis(ex-Nevermore), кој ќе излезе оваа година преку Century Media Records. „Знам дека повеќето од вас знаат дека Christine Rhoades пее на некои песни од новиот албум...