Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
54
Шведскиот прогресивен мелодичен-дет метал бенд In Mourning постави нова песна на youtube, од нивниот нов албум "The weight of oceans" кој треба да излезе на 18 мај оваа година, преку Spinefarm Records.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
64
"Analysis Paralysis" е новиот видео спот на Napalm Death. Спотот е снимен и едитиран од страна на гитаристот на бендот Mitch Harris кој има свој уникатен стил со кој успева перфектно да ја опфати енергијата, омразата и моќта на песните на Napalm D...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
84
После скоро цела година работа, албумот на Schleim, Asthmatic Attack е конечно готов. Се работи за метал дуо од Струга со членови: Илија Димоски (вокал) и Игор Котески (гитара, бас, придружни вокали, програмирање на тапани). Линкови за албумот...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
60
Швеѓаните објавија уште едно видео од нивното последно компилациско издание "We are the void". Видеото е за песната "In My Absence".
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
58
Легендарните шведски викинг/дет метал „владетели“ Unleashed ќе го издадат својот нов албум "Odalheim" на 20 април преку Nuclear Blast Records. Албумот е снимен во Chrome Studios во Шведска. Басистот и вокал на бендот, Johhny Hedlund коментира: „...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
57
Едни од пионерите на NWOBHM правецот, Angel Witch ќе го издадат својот нов, петти студиски албум "As above, So below" на 12 март(Европа)/27(С.Америка) оваа година преку Metal Blade Records и Rise Above records. Првиот сингл Dead Sea Scrolls е дост...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
75
Monstrosity ќе го издадат своето прво DVD преку Conquest Music Inc. на 13 март оваа година. Изданието вклучува експлозивен сет, снимен на легендарниот Brutal Assault фестивал во Jozefov, Чешка. Исто така, на него ќе се наоѓаат интервјуа, снимки од...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
69
Paradise Lost го избраа баш денот на заљубените за објавување на нивниот прв сингл од новиот албум "Tragic Idol" кој треба да излезе на 23ти Април преку Century Media. Насловот на синглот е "Crucify" и може да се симне (ќе биде потребно да ја ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
62
God Forbid ќе го издадат својот нов албум, со наслов "Equilibrium", на 27-ми март преку Victory Records. Во врска со албумот, гитаристот Doc Coyle вели: „На новиот албум се фокусиравме на пишување на стегнати, метал песни. Има навистина брзи и с...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
66
Името на новиот албум на Kreator е "Phantom Antichrist" и ќе биде објавен за Nuclear Blast на 1ви Јуни во Европа и 5ти Јуни во Америка. На албумот во моментов работи продуцентот Jens Bogren (кој има работено со бендови како Opeth, Katatonia, A...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
59
Municipal Waste ќе го издадат својот петти студиски албум, насловен како "The Fatal Feast", во април преку Nuclear Blast Records. На албумот гостуваат неколку музичари како: John Connelly(гитарист и вокал на Nuclear Assault), Steve Moore(басист и ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
63
Marduk ќе го издадат својот дванаесетти студиски албум насловен како "Serpent Sermon" доцна оваа пролет. Marduk и нивната издавачка куќа Bloddawn Productions неодамна објавија партнерство со Century Media Records. Албумот ќе биде презентиран пред ...