Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
116
Норвежаните Borknagar завршија со работа на нивниот нов албум “Urd” кој ќе излезе на крајот на март оваа година. За албумот зборува Øystein G. Brun: „Новиот албум беше завршен некаде кон средината на декември. Потрошивме цели шест месеци за снима...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
145
Германските ветерани Kreator се веќе во студио и снимаат нов албум кој ќе излезе доцна оваа пролет. Албумот го снимаат во Шведска во студиото Studiomega со продуцентот Jens Bogren(Opeth, Amon Amarth, Paradise lost). Mille Petrozza: „Песните се су...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
139
Поранешниот фронтмен на Emperor, Ihsahn ќе гостува на новиот соло албум на Jeff Loomis(ex-Nevermore), кој ќе излезе оваа година преку Century Media Records. „Знам дека повеќето од вас знаат дека Christine Rhoades пее на некои песни од новиот албум...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
143
CANNIBAL CORPSE ќе го издадат својот дванаесетти албум на 13 март преку Metal Blade Records. Албумот нуди 12 песни со манијачки прецизен и душосушачки дет метал. Албумот “Torture” е продуциран од Eric Rutan од Hate Eternal во неговото студио Mana ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
168
Новиот албум на Fear Factory ќе се вика “The Industrialist” и ќе биде издаден од страна на AFM Records во мај оваа година. Вокалот на бендот Burton C. Bell во интервју дадено во јануари 2011 година, за www.skullsnbones.com изјавува: „не ме сфаќа...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
174
Iced Earth, извадија нов спот на песната Anthem од новиот албум - Dystopia. Спотот е сниман во Германија на Европската турнеја. Може да го ѕирнете овде: "http://vimeo.com/35269976"
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
186
Новиот албум на Napalm Death “Utilitarian” ќе биде издаден на 27.02 преку Century Media Records. Вокалот на бендот Mark “Barney” Greenway го објаснува концептот и насловот на албумот: „ Генерално се обидуваме да избегнуваме генерички наслови, и ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
176
Албумот “Koloss” ќе биде издаден во Германија, на 23-ти март како CD digi, limited edition Magic Cube(cd digi plus DVD) и LP винил преку Nuclear Blast Records. Тапанарот Thomas Haake вели: „ Како и секогаш, се обидуваме да ја насочиме нашата музи...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
199
Легендарните хеви металци Iron Maiden на 26-ти Март издаваат нов сет: 2BlueRay, 2DVD, 2CDs концерт насловен En Vivo - кој ја поддржува нивната последна турнеја за албумот Final Frontier. Концертот е сниман со 22 HD дигитални камери! Повеќе на л...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
220
После феноменалниот концерт на Vader и Gorgoroth од пред некоја недела, најавен е уште еден одличен настан за крајот на Февруари. Krisiun и Vital Remains ќе ги гледаме по втор пат, а за прв пат Malevolent Creation. Концертот ќе се случи на ист...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
199
"Metal" е една од двете нови песни кои се наоѓаат на best of компилацијата "The Greatest Hits On Earth". Ако сакате industrial гледајте и уживајте!
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
216
"Royalty Into Exile", е новото видео на американците ALL SHALL PERISH. Песната од видеото е од нивниот последен албум "This Is Where It Ends" кој излезе на 26ти Јули годинава преку Nuclear Blast.