Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
93
Британскиот бенд Anathema ќе го издаде својот нов албум "Weather Systems" кон крајот на април преку The End Records. Во врска со албумот зборува Daniel Cavanagh: „Имам чувство дека сме на креативниот врв во моментов, овој албум го отсликува токму...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
95
Six Feet Under го миксаат новиот албум во студиото Audiohammer во Sanford, Florida. Вокалот на бендот Chris Barnes на својот твитер профил пишува: „Новиот албум на Six Feet Under звучи неверојатно! Миксот е речиси готов.“ Запрашан за музичкиот пр...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
101
Албумот ќе излезе кон крајот на април преку Century Media Records. Во врска со албумот коментира нивниот гитарист Gregor Mackintosh: „Новиот албум е продуциран од страна на Jens Borgen и е со класичен дум метал и класичен метал инфлуенци. Ќе кажам...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
99
Testament ќе го издадат својот нов албум "The Dark Roots of Earth" на 27 април оваа година преку Nuclear Blast Records. Вокалот на бендот Chuck Billy во неодамнешно интервју изјавува: "Продолжуваме онаму каде што застанавме со претходниот албум, ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
106
Холандските дет металци Asphyx започнаа со снимање на нивниот нов албум "Deathhammer" во јануари 2012. „Досега се снимени гитарите, басот и тапаните. Продуцент на овој албум ќе биде Dan Swano. "Deathhammer" ветува дека ќе биде темен наследник на ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
117
Треш метал ветераните Overkill ќе го издадат својот нов албум “The Electric Age” кон крајот на март. Албумот а сниман и миксан во Gain Studios во New Jersey, студио кое го поседува басистот на бендот D.D. Verni. Американското издание ќе биде изда...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
119
Норвежаните Borknagar завршија со работа на нивниот нов албум “Urd” кој ќе излезе на крајот на март оваа година. За албумот зборува Øystein G. Brun: „Новиот албум беше завршен некаде кон средината на декември. Потрошивме цели шест месеци за снима...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
148
Германските ветерани Kreator се веќе во студио и снимаат нов албум кој ќе излезе доцна оваа пролет. Албумот го снимаат во Шведска во студиото Studiomega со продуцентот Jens Bogren(Opeth, Amon Amarth, Paradise lost). Mille Petrozza: „Песните се су...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
142
Поранешниот фронтмен на Emperor, Ihsahn ќе гостува на новиот соло албум на Jeff Loomis(ex-Nevermore), кој ќе излезе оваа година преку Century Media Records. „Знам дека повеќето од вас знаат дека Christine Rhoades пее на некои песни од новиот албум...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
146
CANNIBAL CORPSE ќе го издадат својот дванаесетти албум на 13 март преку Metal Blade Records. Албумот нуди 12 песни со манијачки прецизен и душосушачки дет метал. Албумот “Torture” е продуциран од Eric Rutan од Hate Eternal во неговото студио Mana ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
174
Новиот албум на Fear Factory ќе се вика “The Industrialist” и ќе биде издаден од страна на AFM Records во мај оваа година. Вокалот на бендот Burton C. Bell во интервју дадено во јануари 2011 година, за www.skullsnbones.com изјавува: „не ме сфаќа...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
182
Iced Earth, извадија нов спот на песната Anthem од новиот албум - Dystopia. Спотот е сниман во Германија на Европската турнеја. Може да го ѕирнете овде: "http://vimeo.com/35269976"