Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
23
Па и не може да не биде интересен кога доаѓа од Канада. Wreck-Defy се треш метал бенд од Тандер Беј, Онтарио и свират многу добар и мелодичен треш метал. Екипата зад бендот не е тазе, речиси сите се ветерани, а постојат од 2017 година и имаат дури...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
32
...феноменален дет метал. Lik се ветеранска екипа и постојат точно 5 години. Листата на бендови кај што свиреле ликовиве е огромна, па затоа ќе скокнеме на делото. „Misanthropic Breed“ е нивниот втор албум кој излезе пред две недели и звучи како ш...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
31
Денес, на 65 годишна возраст и после долга борба со ракот, почина Еди ван Хален. Еди беше музичар, продуцент и основач на култниот бенд Van Halen со кој издаде 12 студиски албуми, 2 лајв албуми, 2 компилациски албуми и 56 синглови. Според податоци...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
21
Brave The Cold е проект на двајца ветерани. Станува збор за дружба помеѓу Мич Харис (Absolute Power, Defecation, Menace, Napalm Death, Righteous Pigs итн, итн, итн) и Дирк Вербурен ( Abyssal Vortex, Bent Sea, Cadaver, Freya, Geoda, Hespera, Megade...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
21
„Nightmares of the Decomposed“ излегува за неколку дена, а Six Feet Under решија да почастат уште една песна. Поточно, имаат тотално неинтересен спот за „Blood of the Zombie“ ама песната звучи интересно. А, да, солажата на залезот од песната е одл...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
38
Madrost се одличен треш/дет метал од Калифорнија. Пред неколку дена издадоа нов албум, поточно „Charring the Rotting Earth“ кој звучи одлично. Старошколски стил, по некое бластче и одличен вокал. Проверете сами.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
20
Старците најавуваат нов албум за ноември годинава. Албумот се вика „Genesis XIX“, а веќе имаме можност и да слушнеме како ќе звучи, иако, станува збор за Sodom, така што веќе знаеме дека ќе звучи одлично. Ја слушаме „Sodom & Gomorrah“.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
21
Иако во март годинава издадоа одличен албум, сега изненадуваат со ново ЕР издание. „Macabre Cabaret“ излегува во ноември, а според песнава што ја стримуваат може да се заклучи дека ќе звучи одлично.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
31
Heathen издадоа анимирано спотче за „Sun in My Hand“, која се наоѓа на нивниот тазе албум „Empire of the Blind“. Албумот официјално излезе завчера. Одлична балада, нешто што за Heathen е традиција. И тоа добра.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
31
Трешерски блек или блекерски треш? Ragehammer доаѓаат од Краков, Полска, и свират токму тоа. Нивниот нов албум „Into Certain Death“ официјално излезе пред два дена. Издадоа и одличен спот, со уште поодличен текст за песната „We Are the Hammer“. До...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
42
Веќе знаеме дека следниот месец ќе го издадат „Scriptures“, за кој веќе однапред знаеме дека ќе звучи одлично. Вакви фаци не пишуваат кич литература, туку исклучиво лектири. Денес, после подолги години, имаме можност да видиме нов спот, и тоа за п...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
36
Следниот месец Carcass ќе издадат ново ЕР издание. Изданието се вика „Despicable“, а денес имаме можност да ја преслушаме „The Long and Winding Bier Road“, која звучи како да побегнала од „Swansong“ пред 24 години, што е навистина добро. Само подм...