Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
21
Не станува збор за албум ама сепак, доста се активни во последниве 11 години. Следниот месец ќе издадат сингл со две песни, една нова песна (на која им гостува поранешниот вокал) и една преработка од Metallica, „Trapped Under Ice“. Немаме можност ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
29
Sunken се релативно млад блек метал бенд од Данска. Оформени се 2013 и имаат само еден албум. Вториот албум „Livslede“ официјално излегува задутре, има само пет песни а трае дури 43 минути (интро плус четири песни). Задолжително преслушајте ја „En...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
28
Иако не станува збор за ништо ново, Sabaton одлучија да снимат многу интересен спот за песната „The Future of Warfare“, која се наоѓа на нивниот последен албум „The Soundtrack to the Great War“ од минатата година. Нормално дека станува збор за бит...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
34
Carnation се одличен дет метал бенд од Белгија. За неколку дена го издаваат својот втор албум, „Where Death Lies“, а како најава снимија спот за песната „Sepulcher of Alteration“. Одлично, одлично.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
36
Пред некое време кога ја стримуваа „Amputator“ се подлажав дека ова најверојатно ќе биде еден од најдобрите албуми на SFU. Ама денес решија да пуштат душа со уште една песна („Zodiac“) која звучи дури и претерано досадно. Еден те ист риф цели три ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
56
Балканов е полн чудесии, кога станува збор за бендови, албуми и слично. Anguish Sublime постојат некаде од 1998 и до денес немаат издадено албум. Едно демо и две ЕР изданија во сопствена режија - самостојно снимање. Деновиве ме известија дека нивн...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
46
Burial Remains се холандски дет металци, релативно млад бенд ама верен на старата дет метал школа. Не измислуваме топла вода ама ова е тој ебено добар драјв. Entombed, Dismember, Asphyx, Bolt Thrower и сето тоа измешано и зовриено на соодветна тем...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
42
Конечно, бидна и тоа. После четири години чекање Dark Tranquillity ќе издадат нов албум во ноември годинава. Албумот се вика „Moment“ и првите знаци покажуваат дека ќе звучи одлично. За да не чекаме до ноември фаците сега ја стримуваат првата песн...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
43
Иако не се работи за најава на нов албум, ова секако е добра вест. Mastodon денес издаваат компилација со раритети („Medium Rarities“) така што имаме можност да слушнеме нешто ново. Спотот е за првата песна од изданието „Fallen Torches“.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
42
Night, инаку, се Швеѓани и свират демек хеви метал, иако сето ова е заразно како поп рок хитовине од осумдесеттите. Вообичаено не слушам ваква музика ама песнава беше толку заразна што не можев да ја прескокнам. Албумот се вика „High Tides - Dista...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
210
Gavranovi е нов блек метал проект на музичари од The Stone, Infest, Quasarborn. Она што е карактеристично и интересно е употребата на гусли (што звучи многу интересно) и архаичните текстови на црногорски и српски јазик. Засега имаат снимено два си...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
49
Napalm Death снимија спот за последната песна од новиот албум. Полуанимираниот спот е за песната „A Bellyful of Salt and Spleen“, која звучи троа индустриал, а спотот се фокусира на еден од проблемите на денешницата, бегалците. „Златниот песок“ ко...