Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
42
Violent Hammer се гнасотии од Финска. Свират гнасен дет метал кој најверојатно доаѓа од некој бунар. Таква е и снимката, што значи, звучи одлично. Одамна не сум чул ваков звук, а особено не од нов бенд како што се Violent Hammer. Е, сега, тоа „нов...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
48
Ulthar се death/black бенд од Америка, иако нешто многу блек метал не забележувам кај нив. За неколку дена излегува нивниот втор албум „Providence“, а во меѓувреме стримуваат песна од него. Станува збор за двоминутно мелење на старошколски начин. ...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
49
Ormskrik се треш метал бенд со изразени блекерски виулици. Нивниот нов self titled албум (инаку втор по ред) официјално излегува утре, а од она што може да се слушне, слободно може да се каже дека се работи за одличен бенд. Многу добро „спакувано“...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
52
Blight се блек метал бенд од Монтреал, Канада. Постојат од 2009 година ама сефте албум дури сега (поточно, излегува на 5 јуни). Албумот се вика „Temple of Wounds“, а според песнава што ја стримуваат звучи доста интересно. Дури на моменти има и нек...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
42
Новиот албум на Onslaught, „Generation Antichrist’ ќе излезе на почетокот на август ама фаците не се штедат. Мислам дека ова е втора песна што ја стримуваат. Песната се вика „Religiousuicide“ и меле, дроби... Многу добар трешерски „испад“. Одличен...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
45
Новиот албум на Sinister се вика „Deformation of the Holy Realm“, а официјално излегува задутре. Во меѓувреме можеме да слушнеме (и прочитаме) една доста напукана дет металштина. Поточно „Apostles of the Weak“. Звучи одлично!
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
37
Sodomisery се ептен тазе бенд од Стокхолм. Генерално, свират дет/метал, но тука е собрано се што може да сè собере од шведската метал сцена. На моменти провејуваат Hypocrisy, па малку Dissection, па маваат и накај At The Gates итн, итн. Нивниот пр...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
36
Новото ЕР на Voivod се вика „The End of Dormancy“, а ќе излезе дури во јули. ЕР-то се врти околу „The End of Dormancy“ за која снимија одличен спот, но на песната има и „додатоци“. Поточно верзијата е со труби, тромбони и саксофони.
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
50
Soufly вчера официјално го издадоа своето ново дигитално ЕР издание „Live Ritual NYC MMXIX“. А во прилог можеме да ја видиме и чуеме „The Summoning“, од актуелниот албум „Rituals“. Мислам дека изданиево е утка, демек да се праи нешто, имајќи предв...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
33
Норвежаните снимија нов спот за сосема нова песна. Впрочем, денес официјално излезе нивниот нов сингл „Homebound“ кој најверојатно е најава можеби за нов албум (последниот излезе во 2017 година). Патем, песната звучи одлично...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
48
Pile of Priests се старошколски дет/треш бенд од Америка. Не знам зошто ама има некои призвуци и моменти кои ме потсетуваат на Quo Vadis (што е комплимент). Како и да е, Pile of Priests утре официјално го издаваат својот втор self titled албум. Од...
Card default 78fa2f522b1ff681fd0146584b26ffb7bd3f8e028d2bdf2264cd7fabc383b4da
36
Во март годинава мајсторот издаде многу брлив албум, па за да ни го задржи вниманието си направи уште едно спотче за песната „Sprite“.